top of page
New Genesis Hall of Honor Logo copy (1).png

Track & Field
Hall of Honor

Teams

New Genesis Hall of Honor Logo copy (1).png

Individual Hall of Honor     Team Hall of Honor

2024

Genesis Track_Varsity Girls_04162024.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Varsity Track
2024 National Champions & Midwest Champions

4th Row L-R: Coach Drew Welch, Coach Jeff Zike, Coach Ryan Siebert, Coach Aaron Hodge, Head Coach Rick Sica, Coach Annie Luidhart

3rd Row L-R: Carrie Proctor, Piper Hodge, Bella Killebrew, Abigail Mueller, Madeline Sargent, Lauren Bopp, Julia Kennedy

2nd Row L-R: Gracie Gliege, Eleanor Charlton, Ava O'brien, Isabelle Piper, Lucy Alvey, Kayla Welch, Jubilee Georgen, MaryBeth Struble, Macy Cline

1st Row L-R: Hannah Gliege, Lydia Alvey, Abigail Smith, Mary Fritch, Anna Fritch, Gianna Sica, Fiona Sodrel, Elena Georgen, Esther Dias

Genesis Track_Varsity Boys_04162024.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Varsity Track
2024 Midwest Champions

4th Row L-R: Coach Drew Welch, Coach Jeff Zike, Coach Ryan Siebert, Coach Aaron Hodge, Head Coach Rick Sica, Coach Annie Luidhart

3rd Row L-R: Declan Campbell, Justice Ulmet, Isaiah Zwirn, Hayden Luidardt, Tiege Conlin, Jackson Wiese, Ian Welch

2nd Row L-R: Asher Luidhardt, Micah Bopp, Julian Bierman, Britton Siebert, Wesley Tirey, Sam Fay

1st Row L-R: Gabe Alexander, Gunner Killebrew, Titus Duncan, Arthur Osborn, Joey Wagner, Max Tugan, Marcus White

Genesis Track_Elementary_04162024.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Elementary Track
2024 Midwest Champions

2nd Row L-R: Coach Holly Gollahon, Aaron Hodge, Rowan Siebert, Draven Miller, Henry Friedlander, Caleb Habing, Emma Piper, Antonia Georgen, Madeleine Kreppein, Grace Fritch, Alice Kreppein

1st Row L-R: Zachary Potter, Juliet Kreppein, Clover Jackson, Sylvia Killebrew, Hadyn Hodge, Landon Day, Henry McBride, Levi Day, Daniel Osborn, Kieran Luidhardt

Genesis Track_Middle School_04162024.webp
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Middle School
2024 National Champions & Midwest Champions
Girls Middle School
2024 National Runner-up

3rd Row L-R: Coach Drew Welch, Coach Jeff Zike, Head Middle School Coach Ryan Siebert, Coach Aaron Hodge, Head Coach Rick Sica, Coach Annie Luidhart

2nd Row L-R: Luke Layton, Henry Elliot, Rylan Irwin, Noah Mills, Jonathan Gollahon, Abe Archer, Uriah White, Henry Zike, Josiah Georgen, Alex Kinsey, Xavier Siebert, Bradley Kyle

1st Row L-R: Hannah Gilmer, Victoria Jukes, Hannah Bopp, Rebecca Piper,  Nora Killebrew, Annelise Dobrin, Adelise Georgen, Autumn Ulmet, Greta McBride, Claire Fritch, Sydney Day

2023

Track Girls Varsity.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Varsity Track
2023 National Champions

Third Row L-R: Head Coach Rick Sica, Coach Annie Luidhardt, Coach Drew Welch, Coach Jon Rupel,
Coach Aaron Hodge, Coach Jeff Zike, Coach Will Montgomery, Coach Crystal Neil
Second Row L-R: Jetta-Bea Allender, Bella Killebrew, Olivia McBride, Carrie Proctor, Jubilee Georgen,
Lillana Georgen, Starla Jukes, Olivia Jukes, Sydney Rupel, Julianna Britt, Lindsey Babcock, Julia
Kennedy, Madeline Sargent, Gracie Gliege
First Row L-R: Gianna Sica, Macy Cline, Elisabeth Coon, Alli Proctor, Kayla Welch, Fiona Sodrel,
Elena Georgen, Marybeth Struble, Aurelia Marley, Ava Jukes, Lauren Bopp, Esther Dias

Track Elementary.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Elementary Track
2023 Midwest Champions

Back Row L-R:  Coach Holly Gollahon, Declan Walter, Jared Gollahon, Wyatt Leatherman, Nathan Ng,
Nolan Planker, Aaron Hodge, Davin Selby

Front Row L-R: Daniel Osborn, Hadyn Hodge, Caroline Britt, Juliet Kreppein, Linley Cameron, Antonia
Georgen, Sylvia Killebrew, Adelise Georgen, Henry McBride

Track Elementary.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Elementary Track
2023 Midwest Champions

Back Row L-R:  Coach Holly Gollahon, Declan Walter, Jared Gollahon, Wyatt Leatherman, Nathan Ng,
Nolan Planker, Aaron Hodge, Davin Selby

Front Row L-R: Daniel Osborn, Hadyn Hodge, Caroline Britt, Juliet Kreppein, Linley Cameron, Antonia
Georgen, Sylvia Killebrew, Adelise Georgen, Henry McBride

2022

boysvarsity.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Varsity Track
2022 Midwest Runner-up

Top Row L-R:  Hayden Ludiheart, Dax Ludiheart,  Micheal Alexander, Brad Rupel, Declan Campbell, Sam Holst, Jacob Bopp 
Second Row L-R: Middle: Gabriel Alexander, Isaac Hendrickson, Gunnar Killebrew, Josh Foster, Josh Santosh, Thomas Reymond, Lucas Tugan, 
Bottom Row L-R:  Joseph Diaz, Joey Wagner, Sam Fay, Martin Williams, Teige Collins, Ben Hogan, Elias Elmore

Fifth Row L-R: Wyatt Lancaster, John Carrizo, Bradley Rupel, Thomas Raymond, Daniel Gollahon, Brad Cline, Jake Drake, Nathan Clark, Jacob Dunlap, Dax Luidhardt
Fourth Row L-R:
Josh Santosh, Ben Hogan, Isaac Hendrickson, Teige Conlin, Kailey Neher, Grace Luidhardt, William Lancaster, Braeden Bell, Joshua Foster, Josiah Ummel
Third Row L-R: Erik Hendrickson, Hailey Ready, Lauren Bopp, Esther Seitz, Sydney Rupel, Alli Proctor, Macy Cline, Brinley Shrum, Alejandra Carrizo, Jacob Bopp
Second Row L-R: Saylor Lancaster, Julianna Britt,
Landon Evans, Liliana Georgen, Harlee Lavoy, Sara Ludlow, Emma Foster
Front L-R: Zoe Crites, Danielle Neil, Ava Jukes, Jadyn Getts, Maggie Wagner, Eliya Sica, Gianna Sica

girlsvarsity.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Varsity Track
2022 Midwest Runner-up

2021

2021 Varsity Team.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys 16U Track
2021 National Runner-Up, Midwest Runner-Up

Fifth Row L-R: Wyatt Lancaster, John Carrizo, Bradley Rupel, Thomas Raymond, Daniel Gollahon, Brad Cline, Jake Drake, Nathan Clark, Jacob Dunlap, Dax Luidhardt
Fourth Row L-R:
Josh Santosh, Ben Hogan, Isaac Hendrickson, Teige Conlin, Kailey Neher, Grace Luidhardt, William Lancaster, Braeden Bell, Joshua Foster, Josiah Ummel
Third Row L-R: Erik Hendrickson, Hailey Ready, Lauren Bopp, Esther Seitz, Sydney Rupel, Alli Proctor, Macy Cline, Brinley Shrum, Alejandra Carrizo, Jacob Bopp
Second Row L-R: Saylor Lancaster, Julianna Britt,
Landon Evans, Liliana Georgen, Harlee Lavoy, Sara Ludlow, Emma Foster
Front L-R: Zoe Crites, Danielle Neil, Ava Jukes, Jadyn Getts, Maggie Wagner, Eliya Sica, Gianna Sica

2021 Middle School Team.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls 14U / Middle School Track
2021 National Runner-Up & Midwest Champions

Back Row L-R: Zaidyn-Ramsey Fox, Gunnar Killebrew, Hayden Luidhardt, Justice Ulmet, Caleb Beecham, Bella Killebrew, Starla Jukes, Carrie Proctor, Gracie Gliege
Second Row L-R: Elisha Santosh, Matthew Rupel,
Olivia Jukes, Jubilee Georgen, Elena Georgen, Ezekiel Fox, Elizabeth Bierce, Felecity Britt
Front L-R: Brenden Shrum, Joey Wagner, Claire Alvey, Anabella Lau, Katie Taylor, Addison Rupel

2021 Varsity Team.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Varsity Track
2021 Midwest Runner-Up

Fifth Row L-R: Wyatt Lancaster, John Carrizo, Bradley Rupel, Thomas Raymond, Daniel Gollahon, Brad Cline, Jake Drake, Nathan Clark, Jacob Dunlap, Dax Luidhardt
Fourth Row L-R:
Josh Santosh, Ben Hogan, Isaac Hendrickson, Teige Conlin, Kailey Neher, Grace Luidhardt, William Lancaster, Braeden Bell, Joshua Foster, Josiah Ummel
Third Row L-R:
Erik Hendrickson, Hailey Ready, Lauren Bopp, Esther Seitz, Sydney Rupel, Alli Proctor, Macy Cline, Brinley Shrum, Alejandra Carrizo, Jacob Bopp
Second Row L-R: Saylor Lancaster, Julianna Britt, Landon Evans, Liliana Georgen, Harlee Lavoy, Sara Ludlow, Emma Foster
Front L-R: Zoe Crites, Danielle Neil, Ava Jukes, Jadyn Getts, Maggie Wagner, Eliya Sica, Gianna Sica

2019

2019 Track Team & Coaches - National Championships.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys 14U Track
2019 National Runner-Up

Back Row L-R: Head Coach Ryan Steenburg, Fields Coach Macallister Seitz, Jacob Taylor, Dax Luidhardt, Aaron Taylor, Gunnar Killebrew, David Cline, Brayden Henkle, Tiege Conlin, Devin McCormick, Brad Cline, John Carrizo, Hurdles Coach Jon Rupel, Distance Coach Rick Sica.
Second Row L-R: Assistant Coach Taylor Connett, Delaney McCormick, Sydney Rupel, Danielle Neil, Isabella Killebrew, Misty Elliott, Addison Reese, Esther Blake, Lucy Alvey, Caitlyn Steenburg, Zoe Crites, Reese Davis, Athletic Director Crystal Neil. 
Front Row L-R: Layne Sodrel, Emma Foster, Esther Dias, Gianna Sica, Hayden Luidhardt, Elisha Santosh, Quinn Wise, Bradley Rupel, Jessie Buis.  
Not Pictured: Assistant Coach Jeff Zike, Izzy Cameron, Macy Cline, Timothy Poynter.

2019 Track Team & Coaches - National Championships.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls 14U Track
2019 National Runner-Up

Back Row L-R: Head Coach Ryan Steenburg, Fields Coach Macallister Seitz, Jacob Taylor, Dax Luidhardt, Aaron Taylor, Gunnar Killebrew, David Cline, Brayden Henkle, Tiege Conlin, Devin McCormick, Brad Cline, John Carrizo, Hurdles Coach Jon Rupel, Distance Coach Rick Sica. 
Second Row L-R: Assistant Coach Taylor Connett, Delaney McCormick, Sydney Rupel, Danielle Neil, Isabella Killebrew, Misty Elliott, Addison Reese, Esther Blake, Lucy Alvey, Caitlyn Steenburg, Zoe Crites, Reese Davis, Athletic Director Crystal Neil. 
Front Row L-R: Layne Sodrel, Emma Foster, Esther Dias, Gianna Sica, Hayden Luidhardt, Elisha Santosh, Quinn Wise, Bradley Rupel, Jessie Buis. 
Not Pictured: Assistant Coach Jeff Zike, Izzy Cameron, Macy Cline, Timothy Poynter.

2019 Indy Genesis Varsity Track Team.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Girls Varsity Track
2019 State Champions

Back Row L-R: Head Coach Ryan Steenberg, Fields Coach Macallister Seitz, Thomas Raymond, Griffin Parker, Josh Foster, Joshua Santosh, Gannon Parker, Justin Jedlicka, Jack Handlos, Matthew Buis, Hurdles Coach Jon Rupel, Distance Coach Rick Sica
Second Row L-R:
Assistant Coach Taylor Connett, Ben Hogan, Aaron Jedlicka, Joseph Dias, Grace Luidhardt, Esther Seitz, Maggie Raymond, Hailey Ready, William Lancaster, Wyatt Lancaster, Ryan Rueff, Athletic Director Crystal Neil.
Front Row L-R: Annie Seitz, Taylor Neil, Bella Kamman, Eliya Sica, Kenna Alexander, Abigail Carnegie, Saylor Lancaster
Not Pictured: Assistant Coach Jeff Zike, Reis McGuire, Benjamin Wegener.

2019 Indy Genesis Varsity Track Team.jpg
GenesisLogo-WhiteLetters-BlueBackground

Boys Varsity Track
2019 State Runner Up

Back Row L-R: Head Coach Ryan Steenberg, Fields Coach Macallister Seitz, Thomas Raymond, Griffin Parker, Josh Foster, Joshua Santosh, Gannon Parker, Justin Jedlicka, Jack Handlos, Matthew Buis, Hurdles Coach Jon Rupel, Distance Coach Rick Sica
Second Row L-R:
Assistant Coach Taylor Connett, Ben Hogan, Aaron Jedlicka, Joseph Dias, Grace Luidhardt, Esther Seitz, Maggie Raymond, Hailey Ready, William Lancaster, Wyatt Lancaster, Ryan Rueff, Athletic Director Crystal Neil.
Front Row L-R: Annie Seitz, Taylor Neil, Bella Kamman, Eliya Sica, Kenna Alexander, Abigail Carnegie, Saylor Lancaster.
Not Pictured: Assistant Coach Jeff Zike, Reis McGuire, Benjamin Wegener.

bottom of page